English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: سه شنبه ١٦ خرداد ١٤٠٢

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 85
بازديدکنندگان این صفحه: 2037
کل بازديدکنندگان : 287695
بازديدکنندگان آنلاين : 1
آخرین بروزرسانی : 1402/03/16

راهنمای استفاده از پایگاه اطلاعاتی


Scopus

 

تهیه کننده:

لیلا شیخ نجفی

مرداد ماه 1397

 

 

معرفی اسکوپوس Scopus

اسکوپوس  Scopus بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است که یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجو بشمار می رود.  اسکوپوس یکی از محصولات ناشر هلندی Elsevier است که استفاده از اطلاعات آن بصورت رایگان فراهم نیست.  این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده آنها بلکه میزان استنادات آنها را نیز بیان می کند. به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر میتوان فعال ترین نویسنده ، سازمان ، مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته را در حوزه موضوعی خاص تعیین و رتبه بندی کرد.  این پایگاه با پوشش میان رشته ای وسیع خود، مجلات علمی، کتب و مجموعه مقالات کنفرانسی را در زمینه های تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می دهد. همچنین امکان جستجو در ثبت اختراعات را نیز فراهم میکند. پیوند مستقیم به متن کامل مقالات، این پایگاه را به یکی از ابزارهای سریع و جامع برای جستجو تبدیل کرده است.

اسکاپوس اطلاعات کتابشناختی بیش از 71 میلیون رکورد از بیش از ۵۰۰۰ ناشر جهان قبل از سال 1960 تا زمان حاضر را ارائه می دهد که روزانه  update می شود را جمع آوری کرده است. در مجموع این پایگاه اطلاعات بیش از ۲۰۰۰۰ مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده است. اسکاپوس امکان جستجو در مقالات (Article-in-press  مقالاتی که برای چاپ، پذیرش شده اند ولی هنوز به مرحله چاپ نرسیده اند.) را نیز فراهم کرده است. پوشش موضوعی اسکاپوس علوم زیستی، پزشکی، علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و می باشد.


 

پوشش موضوعی محتوای Scopus :

 

 

 

Note: Journal titles may belong to more than one subject area.
Source: Scopus.com, January 2018


Health Sciences
31%
Life Sciences
16%
Social Sciences
25%

چگونه به اسکوپوس دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به این پایگاه، در صفحه اصلی سایت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به آدرس umsu.ac.ir  ، لینک کتابخانه دیجیتال دانشگاه و یا آدرس مستقیم diglib.umsu.ac.ir  ، پایگاههای اطلاعاتی مراجعه فرمایید.

 

 

 

 

 

:Register

 با عضویت در محیط  Scopus می توانید از امکانات این سایت از قبیل ذخیره کردن اطلاعات و سیستم آگاهی رسانی ((Alert استفاده نمائید. برای عضویت، گزینة  Register را انتخاب و فرم عضویت را پر نمائید. در مراجعات بعدی دیگر نیازی به ثبت نام کردن ندارید فقط با انتخاب Login و وارد نمودن شناسة کاربری و رمز عبور خود، از امکانات این سایت بهره ببرید.

چنانچه قبلاً در پایگاه  Science Direct ثبت نام کرده اید با همان نام کاربری و رمز عبور می توانید درScopus نیز وارد شوید. (چون Science Direct و Scopus زیر نظر موسسه Elsevier تهیه شده اند).

 

 

 

شیوه های جستجو

  • Document Search
  • Author Search
  • Affiliation Search
  • Advanced search

Document Search

پس از ورود بهSCOPUS ، گزینه Document Search امکان جستجوی موضوعی را فراهم می کند. در قسمت، Search  کلید واژه (های) خود را وارد کنید. از منوی آبشاری روبروی آن فیلد دلخواه از قبیل عنوان مقاله، چکیده، نویسنده و ... را انتخاب و جستجوی خود را به آن فیلد محدود کنید.  در مورد این فیلدها، در ادامه توضیح داده خواهد شد. علامت  +  کنار منوی آبشاری Add Additional search term جعبه های جستجو را افزایش می دهد. در قسمت، Limit to محدودیت های دیگری مانند محدوده سالی ) (Date Range نوع مدرک )  (Document Typeرا اعمال کنید.

 فیلدهای جستجو:

 All Fields  : امکان جستجوی کلیدواژه های مورد نظر در همه ی فیلدها را فراهم میکند.

Article Title, Abstract, Keywords : جستجو در عنوان مقاله، چکیده و کلیدواژه ها

Authors  : جستجو در نام نویسندگان

First Authors  : جستجو در نام نویسنده ی اول

Source Title: جستجو در منبعی که مقاله یا بخشی از کتاب در آن منتشر شده است (جستجو در نام مجله یا نام کتاب)

Article Title : جستجو در عنوان مقاله

Abstract  : جستجو در چکیده

Affiliation  : جستجو در وابستگی سازمانی نویسنده (سازمانی که نویسنده وابستگی خود را به آن اعلام کرده است.)

Language  : انتخاب زبان جستجو

ISSN  : جستجو بر اساس شماره استاندارد بین المللی مجله

CODEN  : کد منحصر به فرد برای شناسایی انتشارات مختلف

DOI  : جستجو بر اساس شماره دیجیتالی مقالات

References  : جستجو در منابع و مآخذ

Conference : جستجو در نام کنفرانس

Chemical Name : جستجو در نام شیمیایی مواد

CAS Number  : جستجو بر اساس شماره ای که به مواد شیمیایی اختصاص داده شده است.

Author Search

این گزینه امکان پیدا کردن مدارک یک نویسنده خاص را فراهم می کند. برای جستجوی نام نویسندگان، در قسمت  Author Last Name  نام خانوادگی نویسنده و در قسمت Author First Name نام کوچک نویسنده را وارد کنید. در قسمت Affiliation می توان نام سازمان یا موسسه ای را که نویسنده به آن وابسته است ذکر کرد. در قسمت  Advanced  با توجه به نوع فعالیت نویسنده، گزینه های موضوعی موردنظر را انتخاب نمایید. بر اساس اطلاعات وارد شده، رکوردهای مرتبط با آن شخص خاص بازیابی می شود.

 

 

ORCID  : اسکوپوس به هر نویسنده کد ۱۶ رقمی منحصر به فردی اختصاص داده است که با وارد کردن آن کد در قسمت   ORCID ID می توان مدارک آن نویسنده را جستجو کرد. این کد، برای تمایز دادن بین نویسندگان دارای نام مشابه، مفید است. همچنین نام نویسندگان ممکن است به فرمتهای مختلف نوشته شود که با داشتن کد هر نویسنده تمام مقالات نویسنده که نام وی با فرمتهای مختلف نوشته شده بازیابی خواهد شد.

بعد از جستجوی یک محقق، اطلاعات آن محقق، تعداد مقالات و مدارک منتشر شده از وی، تعداد استنادات و همچنین شاخص h-index  آن محقق مشخص می شود.

 اچ ایندکس شاخصی عددی، برای نشان دادن میزان بهره وری و تاثیرگذاری علمی دانشمندان به صورت کمی است و با در نظر گرفتن تعداد مقالات پر استناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه میشود. به کمک این شاخص، میتوان محققان تاثیرگذار را از محققانی که صرفا تعداد زیادی مقاله منتشر کرده اند متمایز نمود. از این شاخص میتوان برای تاثیر گذاری علمی گروهی از دانشمندان نیز بهره برد، مثلا ایندکس اچ برای محاسبه تاثیرگذاری علمی دانشگاهها و دانشمندان یک کشور نیز قابل استفاده است. وقتی اچ-ایندکس برای شخصی به میزان ۵ است، یعنی تعداد ۵ مدرک (مثلا مقاله) دارد که به هر کدام دست کم ۵ بار استناد شده است.

Affiliation Search

       با استفاده از این گزینه، می توان تولیدات علمی یک دانشگاه یا کشور را بدست آورد. در واقع برای جستجوی فعالیتهای علمی یک موسسه خاص میتوان از این گزینه استفاده کرد. برای مثال چنانچه در این قسمت Imam Khomeini Hospital University of urmia  وارد شود، رکوردهایی بازیابی میشود که نویسندگان آن وابستگی سازمانی خود را   "بیمارستان امام خمینی (ره) دانشگاه ارومیه "  اعلام کرده اند.

 

Advanced search

برای جستجوی پیشرفته، جامع و در مواردی که استراتژی جستجو خیلی طولانی است، میتوان از گزینه Advanced Search  استفاده نموده و با استفاده از عملگرهای منطقی (and, or, not) و کدهای مختلف، جستجوی دقیقی را انجام داد.

  

در مثالهای زیر، نحوه وارد کردن اطلاعات در advanced search آمده است.

ALL("Cognitive architectures") AND AUTHOR-NAME(smith)
TITLE-ABS-KEY(*somatic complaint wom?n) AND PUBYEAR AFT 1993
SRCTITLE(*field ornith*) AND VOLUME(75) AND ISSUE(1) AND PAGES(53-66)

 

Search Results ( نتایج جستجو)

در صفحة نتایج، لیست رکوردهای بازیابی شده درscopus  و همچنین لیست ثبت اختراعات )  (patentsو
) صفحات وبی  (webکه در ارتباط با جستجوی مورد نظر هستند، مشاهده می شود. اطلاعات هر رکورد شامل عنوان مقاله، اسم نویسندگان، تاریخ انتشار مقاله، منبع آن مقاله (Source Title) و تعداد استناد به آن مقاله (Cited by) است.

 

 

کاربرد گزینه هایی که در صفحة نتایج آمده است در ذیل توضیح داده می شود:

در صفحة نتایج، اطلاعات هر رکورد شامل عنوان مقاله، اسم نویسندگان، تاریخ انتشار مقاله، منبع آن مقاله )  (source Title و تعداد استناد به آن مقاله )  (Cited byرا مشاهده می کنید.

توجه داشته باشید که نام نویسنده های هر مقاله لینک می باشد یعنی می توانید با کلیک کردن روی یک نام، لیست تمام مقاله ها و  h-index و  ORCID ID  آن نویسنده که در مجموعة scopus وجود دارد را مشاهده نمائید.

:Edit با انتخاب این گزینه امکان برگشت به صفحه جستجو و ویرایش فرمول جستجو فراهم می شود.
:
Save با انتخاب این گزینه، امکان ذخیره عبارت جستجو فراهم می شود تا در مراجعات بعدی بتوان مجددا از همان عبارت جستجو استفاده کرد. در مواقعی که برای یک جستجو از فرمول جستجوی طولانی استفاده می شود استفاده از این گزینه در دقت و سرعت کار بسیار موثر است.
:Set alert امکان استفاده از Alert که یکی از ابزار Push Technology برای اطلاع رسانی است را فراهم می کند. در قسمتهای بعدی این گزینه بطور مفصل توضیح داده خواهد شد.
:
Set feed امکان تنظیمRSS  که یکی از ابزارهای اطلاع رسانی است فراهم می شود.
:
View abstract چکیده مقاله را در همان رکورد نشان می دهد.

View at publisher: شما را به صفحة ناشر آن رکورد هدایت می کند. در صورتی که دانشگاه اشتراک الکترونیکی آن ناشر را داشته باشد می توانید به متن کامل آن مقاله دسترسی پیدا کنید.

Related documents  : رکوردهای مرتبط با رکورد مورد نظر را نمایش می دهد.

در صفحه نتایج، امکان مرتب کردن (sort) نتایج بازیابی شده به صورت دلخواه وجود دارد. با انتخاب Cited by ترتیب نمایش نتایج بر اساس میزان استناد به آنها خواهد بود. Relevance نتایج را به ترتیب میزان وابستگی به کلیدواژه های وارد شده مرتب می کند.

 در سمت چپ صفحه نتایج، امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد.
Search within results
: با استفاده از این گزینه می توان در همان صفحه نتایج، جستجوی خود را با کمک کلیدواژه های دیگری محدود کرد.


Refine
results : این گزینه برای محدود کردن نتایج جستجو با استفاده از دسته بندی نتایج از نظر منبع مقاله

)  Title  (Source،  نام نویسنده  (Author Name)، سال انتشار  (Year)، نوع مدرک (Document Type) و محدوده موضوعی (Subject Area)  بکار می رود.

 Limit to : امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده را فراهم میکند ولی Exclude گزینه های انتخاب شده را از نتایج، حذف و بقیۀ نتایج را نشان می دهد. برای مثال چنانچه بخواهید از لیست نتایجی که برای یک جستجو مشاهده می شود رکوردهایی که از یک نویسنده خاص است را حذف کنید، در قسمت Refine Results نام آن نویسنده را انتخاب و گزینۀ Exclude  را کلیک نمائید.

Access Type : نوع دسترسی را مشخص می کند.

Year: محدودیت دسترسی براساس سال را اعمال می کند.

 

Export : با انتخاب این گزینه، امکان خروجی گرفتن از رکورهای انتخاب شده فراهم می شود. زمانی که از رکوردها خروجی گرفته شود، در قسمت Output انواع فیلدها قابل مشاهده است که امکان ارسال رکورها در محیطهای دیگر مثل  Word و Endnote را فراهم می کند.

Download: امکان دریافت متن کامل رکورد (در صورت دسترسی داشتن به ناشر) را فراهم می کند. برای استفاده از این امکان، نصب نرم افزارهای Flash و Java بر روی رایانه الزامی است.

:View Citaion Overview با انتخاب این گزینه امکان مشاهده استنادهایی که به هر رکورد شده با جزئیات آن فراهم می شود.

:View Cited by استنادهایی که به رکورد انتخابی شده است را نشان می دهد.

:View references رفرنسهای رکورد انتخابی را نشان می دهد.

:Create bibliography با انتخاب این گزینه، امکان مشاهده اطلاعات کتابشناختی رکوردهای انتخاب شده فراهم میشود. در واقع به نوعی می توان شیوه های استناددهی به هر رکورد را مشاهده کرد.

:Print با انتخاب این گزینه، امکان چاپ رکورهای انتخاب شده فراهم می شود.
:
Email با انتخاب این گزینه، امکان ارسال رکوردهای انتخاب شده به وسیله پست الکترونیکی فراهم می شود.

:Add to My List با انتخاب این گزینه، امکان ذخیره کردن رکوردهای انتخاب شده فراهم می شود تا بتوان در مراجعات بعدی بدون جستجوی مجدد، لیست ذخیره شده را مشاهده و مدیریت کرد.

  Show all abstracts: چکیده همه رکوردها را نیز نمایش میدهد.

Sort on: رکوردها را براساس تاریخ انتشار جدید و قدیم، بیشترین و کمترین استناد، Relevance میزان وابستگی، الفبایی نام نویسنده و الفبایی منبعی که رکورد در آن چاپ شده مرتب می کند.

:Add to list به شما اجازه می دهد که رکوردهای دلخواه را به لیست خود اضافه و سپس ذخیره نمائید. برای استفاده از امکانات save باید در این پایگاه ثبت نام کنید.

در قسمت Source Title با انتخاب نام مجله میتوان اطلاعاتی در مورد مجله مورد نظر، موضوع مجله، ناشر، ISSN و اینکه در چه سالی تحت پوشش این پایگاه درآمده و نیز تعداد مقالات و استناد به مقالات به
تفکیک سال بدست آورد. همچنین با کلیک کردن بر روی Analyze search results می توان، نموداری از وضعیت مجله بدست آورد.

Alert یا سیستم آگاهی رسانی جاری:

این سیستم به شما اجازه می دهد تا فرمول جستجوی خود را در این محیط وارد کرده تا بعد از روز آمد شدن اطلاعات و اضافه شدن رکورد جدید به مجموعه، از طریق پست الکترونیکی به شما اطلاع داده شود.

      برای استفاده از این امکان، در صفحه ای که لیست نتایج جستجو را مشاهده می کنید روی گزینة save as alert کلیک کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و در مرحلة بعد نامی برای این مجموعه از alert خود انتخاب کنید. بعد از روز آمد شدن اطلاعات مجموعه، چنانچه رکوردی در ارتباط با جستجوی شما به مجموعه اضافه شود به شما اعلام  می گردد.